TECHNOLÓGIA
Mindenek előtt tekintsük át az elméleti alapokat. Amikor lépünk, amikor mozgunk, akkor a talpunk érintkezik a felülettel, amin a mozgás történik. A talpunk és a felület között súrlódás lép fel. Ez a súrlódás az egymáshoz képest elmozduló anyag részecskéi között fellépő mozgás gátló hatás. Vagyis e nélkül nem tudnánk elindulni, járni illetve megállni. A súrlódás fogalma általános értelemben, magában foglalja mindazokat a jelenségeket, amelyek egymással érintkező testeknek az érintkezési felület mentén való viszonylagos elmozdulásával, ill. ennek akadályozásával kapcsolatosak. A súrlódásról fontos megjegyezni, hogy az mindössze reakcióerő, ami azt jelenti, hogy csak akkor lép fel, ha egy aktív erő a testet el akarja mozdítani vagy már elmozdította, és ilyenkor mindig a pillanatnyi elmozdulással ellentétes irányban hat. Ha egy nyugalomban lévő testre nem hat a támaszkodó felületével párhuzamos irányú erő, akkor ott nem is ébred súrlódás. Amikor két érintkező felület elmozdul egymáson, a súrlódással szemben végzett munka hővé alakul.
Elemezzük egy kicsit az általánosan ismert képletet a súrlódás témaköréből:
FS = FN · µ ,
ahol Fs a súrlódási erő, vagyis ami járásunkat biztosítja FN a nyomóerő, amivel az adott felületet nyomjunk (pl. a súlyunk) µ pedig egy ún. súrlódási tényező. A fenti képlet alapján elmondhatjuk, hogy a súrlódási erő függ:
A mi szemszögünkből a súrlódási tényező az érdekes, ezen tudunk változtatni, ezzel kell foglalkoznunk. Ennek az együtthatónak a nagysága a közhiedelemmel ellentétben elsősorban nem csak a felületek érdességétől függ, hanem a felületek közötti kémiai kötések, molekuláris erők nagyságától is. A súrlódási tényezőt befolyásoló hatások:
A képlet alapján kimondható, hogy minél nagyobb ez a súrlódási együttható, annál nagyobb a súrlódási erő, vagyis annál kisebb az esélye az elcsúszásnak, annál biztosabban tudunk járni.
A mi feladatunk tehát az, hogy ezt az együtthatót javítsuk. Nézzük meg, milyen értékeket kell elérnünk! A különböző amerikai szervezetek, az NFSI (National Floor Safety Institute, vagyis az amerikai, járófelületek biztonságtechnikájával foglalkozó intézet) valamint a ANSI (American National Standard Institute – nemzeti szabványügyi hivatal) szerint az alábbiak szerint lehet minősíteni egy felületet: A piros színnel jelölt értékek kritikusak, nagyon veszélyesek. Ahogy haladunk fentebb, nő az együttható. Jól látható, hogy ha súrlódási együttható értékének nagyobb, mint 0,5 - 0,6 , akkor a különböző ajánlások és szabványok szerint biztonságos felületről beszélünk. A SlipDoctors™ csapata által kezelt felületetek mindegyike teljesíti ezt! Az általunk alkalmazott technológia és a SlipDoctors™ csapata által gyártott, tesztelt és folyamatosan fejlesztett anyagok kémiai reakcióba lépnek az alkalmazott felülettel és mikroszkópikus változásokat hoznak létre. Ennek hatására megváltozik az anyag szerkezete, megnő a súrlódási együttható, mely azt eredményezi, hogy sokkal biztonságosabb felületeket kapunk, legfőképpen, ha vizes! Mindezt úgy, hogy bármilyen esztétikai vagy minőségi változást észlelnénk rajta. Íme, néhány példa, melyet a már említett intézetek által megalkotott szabványok és előírások alapján végeztek. Láthatók, hogy az általunk használt anyagok milyen hatást gyakoroltak egy adott felületre.
Ellenőriztesse saját járófelületét, padlóját! Biztonságos a padlója? Szeretné tudni, hogy az Ön otthonában, munkahelyén vagy az Ön által felügyelt közösségi helyeken mekkora a statikus súrlódási együttható? Hívjon minket és mi megmérjük!
Keressen minket bizalommal! |